Islamitische kinderboeken per leeftijd: van peuter tot 12 jaar
Welk islamitisch kinderboek past bij een peuter, en wat geef je een kind van tien dat al zelf leest? Per leeftijdsgroep lees je waar je op let, met concrete titels, tweetalige Arabisch-Nederlandse boeken en cadeautips.
Je staat voor de boekenkast of scrolt door een webshop en ziet tientallen islamitische kinderboeken. Welk boek past bij een peuter van twee, en wat geef je een kind van tien dat al zelf leest? De leeftijd op de kaft helpt, maar zegt niet alles.
In deze gids vind je per leeftijdsgroep waar je op let, met concrete titels als startpunt. Daarnaast lees je meer over tweetalige Arabisch-Nederlandse kinderboeken, boeken als cadeau en de Kinderboekenweek.
Waar let je op bij islamitische kinderboeken?
Kijk naast de leeftijdsindicatie naar drie dingen: hoeveel tekst er op een bladzijde staat, of het boek bedoeld is om voor te lezen of zelf te lezen, en hoe stevig het is. Een peuter wil vooral kijken en aanwijzen. Een kind van negen wil een verhaal dat het zelf kan uitlezen.
Lees bij twijfel de productinformatie: daar staan vaak het aantal pagina's, de taal en de doelgroep. En onthoud dat ieder kind anders is. Een goede lezer van zeven kan prima een boek aan dat voor negenjarigen bedoeld is.
0–3 jaar: kartonboeken en voelboekjes
Voor de allerkleinsten draait het om kijken, voelen en benoemen. Kies stevige bladzijden die tegen een stootje kunnen, met grote plaatjes en weinig tekst.
- Mijn eerste islamitische voelboekje is volgens de productinformatie een kartonboek met verschillende texturen en eerste woordjes in het Nederlands en Arabisch, voor 1 tot 4 jaar.
- Een eerste kennismaking met de Profeet Mohammed ﷺ, in korte en rustige verhalen met zachte illustraties: Baby's eerste verhalen over de Profeet Muhammed. Een kijkboek om samen te bekijken, zonder ingewikkelde vertellingen.
Meer titels voor deze leeftijd vind je bij de baby- en peuterboeken.
4–6 jaar: prentenboeken, eerste verhalen en dua
Kleuters luisteren graag naar een verhaal met een duidelijk begin en einde. Het is ook een fijne leeftijd om kleine gewoontes te oefenen, zoals Bismillah zeggen of een korte dua voor het slapengaan.
- Kadir en Molletje Goebz – Verhaaltjes over akhlaaq bevat rijmende verhalen over delen, helpen en zorgzaam zijn. De productinformatie noemt 4 tot 7 jaar.
- Ik leer Dua bundelt smeekbeden voor dagelijkse momenten, zoals eten, slapen en het huis uitgaan. De tekst staat er in het Arabisch, met fonetische weergave en Nederlandse vertaling. Controleer de tekst en uitspraak samen met een leraar of een betrouwbare bron.
Hoe je dua thuis rustig oefent, lees je in Dua leren met kinderen.
7–9 jaar: zelf lezen, profetenverhalen en strips
Rond deze leeftijd gaat je kind zelf lezen. Korte hoofdstukken, herkenbare situaties en veel illustraties helpen om het vol te houden. Het is ook een mooie leeftijd voor verhalen van de profeten: kinderen kunnen langere verhalen volgen en stellen er vragen over.
- Ik lees top met Sara en Hamza bevat volgens de productinformatie tien korte verhalen op AVI-M3-niveau, met vragen na elk verhaal. Fijn voor kinderen die net zelfstandig lezen.
- De Profeten van Allah – Verhalen uit de Qur'an en Soennah vertelt over 25 profeten, van Adam tot Mohammed. Met 276 pagina's is het een boek om samen in te lezen, één verhaal per keer. De productinformatie noemt 7 jaar en ouder.
- Zoektocht naar Hassanaat is een stripboek over goede daden in de Ramadan. Strips zijn een fijne ingang voor kinderen die minder graag lange teksten lezen.
Houdt je kind van puzzelen, kleuren en doen? Kijk dan ook bij de kleur- en knutselboeken voor activiteitenboeken.
10–12 jaar: langere verhalen over geloof en identiteit
Oudere kinderen willen spanning, humor en personages in wie ze zich herkennen. Vragen over identiteit, vriendschap en geloof op school worden belangrijker. Een goed jeugdboek geeft daar ruimte voor zonder te preken.
- Medina & Abdullah Meesterspeurders is een detectiveverhaal van 156 pagina's rond een familiebruiloft, volgens de productinformatie voor lezers van 8 tot 12 jaar.
- Meisje met hijab deel 2 volgt Safa tijdens haar eerste ramadan op de middelbare school. Een verhaal over vriendschap, zelfacceptatie en trouw blijven aan wie je bent, voor oudere kinderen en tieners.
Laat je kind op deze leeftijd zelf meekiezen. Lees eventueel eerst samen de achterflap en vraag waarom het boek aanspreekt.
Ik zoek tweetalige kinderboeken Arabisch-Nederlands
Spreek je thuis Arabisch, of wil je dat je kind de taal van opa en oma blijft horen? In tweetalige kinderboeken staan de Arabische en Nederlandse tekst naast elkaar. Zo kan de ene ouder in het Nederlands voorlezen en de andere in het Arabisch, uit hetzelfde boek.
Goed om te weten: deze boeken zijn geen religieuze boeken, maar algemene prentenboeken in twee talen. Ze zijn vooral fijn voor taal en voorleesplezier, naast de islamitische boeken in de kast.
- Rupsje Nooitgenoeg – 100 eerste woordjes is een stevig kartonboek met de bekende illustraties van Eric Carle, voor 0 tot 3 jaar.
- Dit is Dikkie Dik is een kartonnen flapjesboek voor peuters vanaf 2 jaar.
- Lappa en de maan is een hardcover prentenboek voor 3 tot 6 jaar, volgens de productinformatie met een zoekplaat, een kleurplaat en vriendjesvragen.
Uit dezelfde reeksen zijn meer titels verkrijgbaar, zoals andere Lappa-boeken. Zoek in de winkel op "Arabisch-Nederlands" voor het actuele aanbod.
Een islamitisch kinderboek als cadeau
Een boek is een cadeau dat lang meegaat, voor Eid, een geboorte of een verjaardag. Een paar tips:
- Kies liever iets te makkelijk dan te moeilijk: een boek dat vlot leest, wordt vaker gepakt.
- Vraag de ouders welke boeken er al in de kast staan, zodat je niets dubbel geeft.
- Voor baby's en peuters is een stevig kartonboek praktischer dan een dun prentenboek.
- Schrijf een persoonlijke boodschap voorin. Dat maakt het boek later extra waardevol.
Tip voor de Kinderboekenweek
Elk najaar, rond begin oktober, is het in Nederland Kinderboekenweek. Scholen en bibliotheken staan dan in het teken van lezen en voorlezen. Een mooi moment om thuis een nieuw boek te introduceren. Je kind kan ook een eigen islamitisch kinderboek meenemen naar de klas om te laten zien of voor te lezen. Vraag de leerkracht gerust of dat past in het programma van die week.
Korte keuzecheck
- 0–3 jaar: stevig karton, voelen en aanwijzen, weinig tekst.
- 4–6 jaar: prentenboeken met één duidelijk verhaal, en een eerste dua of gewoonte.
- 7–9 jaar: eerste zelfleesboeken, profetenverhalen in korte stukken, strips.
- 10–12 jaar: langere verhalen met personages om je in te herkennen.
- Meertalig gezin: een tweetalig Arabisch-Nederlands prentenboek.
- Altijd: check pagina's, taal en doelgroep in de productinformatie.
Wil je van voorlezen een vast ritueel maken? Lees dan Islamitische kinderboeken voorlezen voor het slapengaan. Zoek je een plek waar de boeken binnen handbereik liggen, dan helpt Een islamitische lees- en leerhoek thuis.
Je eerste stap
Kies de leeftijdsgroep van je kind en zoek één titel uit die aansluit bij wat het nu leuk vindt: kijken, luisteren of zelf lezen. Het complete aanbod vind je in de collectie islamitische kinderboeken.
Reacties